Bilim Adamları Sahra Çölüne Yağmur Yağdırabilirler!

September 26th, 2018 Haberler
3

Bilim adamları, sürekli genişleyen Sahra Çölü’ne yağmur yağdırmak ve bitki örtüsünü çeşitlendirmek için bir yol bulmuş olabilir. llinois Üniversitesi ve Maryland Üniversitesi tarafından yayınlanan raporlara göre çölde büyük bir rüzgar ve güneş enerjisi kurulumu yerel sıcaklık, yağış ve bitki örtüsünü artıracak ve bölgeye fayda sağlayabilecektir. Güçlü bir rüzgar ve dev güneş panelleri kullanılarak yağış yaratmayı planlayan bilim adamları bu sayede bitki örtüsünün de gelişeceğini söylüyor.

Dev güneş panelleri ve rüzgar panelleri Sahra Çölü’ndeki yer yüzeyinin daha koyu ve sert bir yapıya dönmesini sağlayacak. Bu yapı da yağmur yağmasına yol açacak. Uzun vadede bu yeniliklerin Sahra Çölü’nü olumlu yönde etkileyeceğini düşünen bilim adamları bölgede birçok gelişme yaşanacağını söylüyor. Yağmur sayesinde tarım, tarımı takip eden ekonomik gelişmeler, rüzgar panellerinden üretilen elektrik ile nüfus artışı gibi gelişmelerin yaşanılacağı tahmin ediliyor.

 

https://www.cnet.com/news/soon-we-may-be-able-to-make-it-rain-in-the-sahara-desert/

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>