Google Ve Mastercard’ın Gizli Anlaşması

September 26th, 2018 Haberler
2

Geçtiğimiz yıl Google, dijital ortamda verilen reklamların offline satışa olan etkilerini ölçümlediğini komuoyuna duyurmuştu. İnsanların bilmediği kısım ise bunun nasıl yapıldığıydı. Uluslararası haber ajansı Bloomberg tarafından ortaya çıkarılan gizli anlaşmaya göre Google, yapılan kredi kartı işlemlerinin bilgisini almak için Mastercard’a yüklü miktarda bir para ödedi. Söylentilere göre; Mastercard aldığı bu paraya ek olarak reklam gelirlerinin bir kısmını da alacağı konusunda anlaşma sağlandı.

Bu anlaşmanın ortaya çıkmasıyla beraber insanların kafasında haklı olarak bir soru oluştu. “Google başka hangi kişisel bilgilerimizi satın alıyor?” Bunun üzerine Google’dan bir açıklama geldi. Bu açıklama; Google’ın başka hiç bir şirketten kredi kartı bilgileri ve başka kişisel verileri satın almadığı buna ek olarak sahip olduğu özel bilgileri hiç bir şirkete satmadığı yönünde oldu.  Mastercard tarafından da benzer bir açıklama yapıldı: “Mastercard herhangi bir şekilde, dünyanın hiçbir yerinde kart kullanıcılarına ait bilgilere sahip değildir. Dolayısıyla Mastercard, tüketicilerin fiziksel veya dijital alışveriş sepetlerinde yer alan ürünler hakkında işletmelere, hiçbir kişisel işlem verisi ya da herhangi bir içerik sunamaz ve sunmaz. Tüm bunlara ek olarak ve en önemlisi, kişisel gizlilik ve veri koruması, Mastercard’ın ana dayanağı olup, yaptığı her işin temelini oluşturur.”

Google geçen yıl bir açıklama yaparak ABD’deki kredi kartlarının %70’ine erişimi olduğunu belirtmişti. Ancak %70’e kimlerin veya hangi markaların dahil olduğunu belirtmemişti. Bu açıklama göz önüne alındığında Google’ın tüm yalanlamalara ragmen Mastercard dışındaki şirketlerle de anlaşma yaptığı tahmin ediliyor.

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-30/google-and-mastercard-cut-a-secret-ad-deal-to-track-retail-sales

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>