Medyadan Haberler: Haziran’18

June 13th, 2018 Genel, Haberler
instagram-video-suresi-uzuyor

Instagram’dan video alanında önemli yenilik

Popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram’a amacının çok ötesinde bir yenilik geliyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, kullanıcılar 1 saate varan videoları Instagram’a yükleme imkanına sahip olacak. Platform şu anda video içerikler için 60 sn, Hikayeler içinse 15 saniyeye kadar olan videolara izin veriyor. WSJ’nin kaynakları, söz konusu uzun videoların içerik üreticilere açık olacağını belirtiyorlar.

Instagram’da video süresi 1 saate çıkıyor
Journal’a göre Instagram’da 1 saat kadar yüklenebilecek olan uzun videolar, yatay formatın aksine dikey formata odaklanıyor. Ayrıca sürenin artmasıyla beraber kullanıcıların platformda geçirdiği sürenin de artması amaçlanıyor. Instagram’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, bu yenilikle ilgili iddialar şu an sadece WSJ’ye ait. Yeni özelliğin ne zaman geleceği ilgili bir iddia bulunmuyor ancak şimdiye kadar kısa videolara odaklanan Instagram’ın, köklü değişikliği ile beraber uygulamanın reklam gelirleri için yeni fırsatlar sunacağı kesin.

KAYNAK: DigitalAge

ios-11

Apple, AirPlay 2 destekli iOS 11.4’ü kullanıma sundu

Apple dün itibariyle iOS işletim sisteminin son versiyonu olan iOS 11.4‘ü kullanıma sundu. Hem iPhone hem iPad hem de iPod touch modelleri için geliştirilen iOS 11.4, WWDC 2018‘de tanıtılması beklenen iOS12 işletim sisteminin karşımıza çıkmasına günler kala indirilmeye sunuldu.

AirPlay 2 ile daha kolay müzik kontrolü

Kullanıcılara AirPlay 2, stereo HomePod eşleştirme ve iCloud’da mesajlaşma gibi özellikler kazandıracak olan iOS 11.4 işletim sistemi, iOS 11 işletim sistemine sahip olan iPhone, iPad ve iPod touch modellerine yüklenebiliyor. Güncelleme ile gelen AirPlay 2, Apple’ın medya yayınlarını yönetmek için başarılı çözümler sunuyor. Kısacası AirPlay 2 ile evinizdeki müziği rahatlıkla kontrol edebileceksiniz.

AirPlay 2’nin Apple ürünleri ile senkronize bir şekilde çalıştığını da belirtelim. Apple ürünleri haricinde Bang & Olufsen, Bluesound, Bose, Bowers & Wilkins, Denon, Libratone, Marantz, Marshall, Naim, Pioneer ve Sonos gibi markalar da AirPlay 2 destekli hoparlörler üretiyor.

iOS 11.4 sayesinde iPhone, iPad, iPod touch ve Mac içindeki mesajlarınıza ulaşabilmenizi sağlıyor. iCloud üzerinden mesajlarınıza ulaşabilir ve dilediğiniz mesajı silebilirsiniz. Herhangi bir mesajı sildiğinizde silinen mesaj otomatik olarak diğer cihazlarınızdan da siliniyor.

Son olarak AirPlay 2, stereo HomePod eşleştirme ve iCloud’daki offline mesajlar gibi özellikler haricinde iOS 11.4’ün çeşitli sorun gidermeler ve iyileştirmelere sahip olduğunu da ekleyelim.

KAYNAK: Webrazzi

timthumb

Google, YouTube Music ve YouTube Premium’u duyurdu

 

YouTube Red’e veda eden Google, yeni premium hizmetlerini duyurdu.

Google, 2015 yılında başlattığı YouTube Red Premium hizmetini sonlandırmaya ve iki yeni teklifle kullanıcıların karşısına çıkmaya karar verdi. Bu tekliflerden ilki, müzik yayını servisi YouTube Music. Reklamlı ve ücretsiz versiyonu bulunan hizmete kullanıcılar aylık 9.99 dolar karşılığında reklamlardan arındırılmış şekilde de sahip olabilecek. Orijinal video içeriklerin yer aldığı “YouTube Premium”un fiyatı ise aylık 11.99 dolar olarak belirlendi.

Google’ın yeni müzik yayını hizmeti YouTube Music’in direkt rakibi Spotify olacak gibi görünüyor. Yeniden tasarlanan bir mobil uygulama ve yeni bir masaüstü oynatıcısına sahip olan hizmet, yalnızca müzik dinlemek için tasarlandı. Google’ın YouTube avantajını elinde bulundurması, parçaların resmi versiyonlarını binlerce; ilgili çalma listesi, remix, cover, canlı kayıt ve tabii ki müzik videolarıyla birleştirmesini sağlayacak.

YouTube Music uygulamasının ana ekranı, kullanıcıya geçmişte dinledikleri, konum ve aktiviteye göre dinamik olarak yeni parçalar önerecek. Diğer müzik yayını uygulamalarından da bildiğimiz gibi; yeni müzik ekleme, arka planda dinleme ve indirme gibi özellikler YouTube Music’in 9.99 dolarlık paketi dahilindeki özellikler arasında yer alıyor. Google Play Music üyeliği bulunan kişiler, YouTube Music üyesi de olacak.

YouTube Premium’un özelliklerinden bahsedecek olursak, ayda 11.99 dolara kullanıcılar YouTube Music içeriklerinin yanı sıra YouTube Originals video içerik kitaplığına erişebilecek. YouTube, Originals’ı farklı türden dizi ve filmlerle genişleteceğinin sözünü de veriyor. Reklamsız izlenebilecek olan videolar arka planda çalışmaya devam edebilecek ya da çevrimdışı izlemek üzere kaydedilebilecek.

YouTube Premium’u kullanmaya çok yakında başlayacak ülkeler arasında; Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Güney Kore yer alıyor. Bu ülkelerin arasına kısa zamanda; Avusturya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Norveç, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere de katılacak.

YouTube Music ise YouTube Red’in kullanılabildiği pazarlarda ve Güney Kore’de 22 Mayıs’tan itibaren yayınlanacak.

KAYNAK: DijitalAjanslar

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>