Trend Dosyası; Otomatik Ticaret

June 13th, 2018 Genel, Trendler
1

2018 yılı itibariyle, zamanı kıymetli olan kullanıcılar (ki bu herkesi kapsayan bir kavram), perakende satış gerçekleştirmek adına algoritmalardan, akıllı cihazlara uzanan dış kaynakları kullanmaya başladılar. Bu şu anlamlara geliyor; yeni otomatik satış arayışları, yeni pazarlık anlayışları, yeni satın alma biçimleri, yeni sevkiyat ayarlamaları ve daha fazlası…  Mobil ticareti (M-Commerce) artık biliyoruz; peki otomatik ticaretin (A-Commerce) gelişine hazır mıyız?

2

Sizin odağınız yapay zeka ve perakende zincirleri arasında bir bağlantı kurmak olsaydı ne olurdu ?

Birçok marka için bu ikisinin birleşimi tek bir kanala işaret ediyor: Verimlilik. Çin tabanlı e-perakende şirketi JD.com, sevkiyat sırasında kullandığı yapay zeka desteği ile ürünlerin %92’sini bir günde teslim edebiliyor. Bu kombinasyonun birlikteliği,  perakende sektöründe 2030’a kadar otomatizasyon ile birlikte %44’lük bir iş kaybı gerçekleşebileceği tahmin ediliyor (PWC, Mart 2017).

Bizim algımız ise bir başka alana kaymış durumda. Kullanıcılar, markalardan artık bu hizmetlere geçiş yapmalarını istiyorlar. Bu sebeple 2018 ile beraber bu sistemlerin geliştirilmesi, perakende sektöründe çok daha gözle görülür hale geliyor.

Dünya genelinde, geleneksel alışveriş yöntemleri yerine, yapay zeka destekli alışverişin nasıl dönüşeceğine dair fikir edinmek için lütfen okumaya devam edin.

3

NEDEN ŞİMDİ?

4

ÖNGÖRÜLÜ TİCARET

Hepimiz internet alışverişi yaptığımızda, alışverişimizle ‘kombin’ bir öneri almışızdır. İnternetten arama yaptığımzıda veya gelen bir maile cevap verdiğimizde oluşan data ile satın alma önerileri, x’i alanın y’yi de alacağı bir öngörü sistemine ön ayak oldu. Pazarlamacıların %82’si ‘öngürü ticaretinin’ , oluşabilecek rekabet durumlarda başarı kazanmak için anahtar rol oynayacağını düşünüyor (Forrester, Ağustos 2017).

FİYAT SAVAŞLARI!

Markalar, fiyatlarında ince ayarlamalar yapabilmek için kullanıcı verilerini kullanmakta. 2018’de kullanıcılar da, oluşan fırsatları yakalayabilmek adına akıllı uyarı sistemlerini kullanıyorlar.

ABONELİĞİN ÖTESİNDE

Başlamış olan her Start-up projenin, halka arz aşamasına gelebilmesi maalesef mümkün değil. Genel olarak tüm Start-up projelerinin beklentisi, kendi kendini yenileyebilecek bir yapıya erişmeyi sağlamak. Burada Start-up yatırımcılarının dikkatli olması gereken esas nokta; gerçekten doğru ata oynayıp oynamadıklarından emin olmak.

SİZİN CEVABINIZ:

5

YEREL OTOMATİK

Dünya genelinde Hindistan, %76’lık bir mobil alışveriş oranına sahip; bunu %71 oranı ile Çin takip ediyor (WARC, Eylül 2017). Kullanıcılar geleneksel alışveriş alışkanlıklarından uzaklaşmasalar dahi, markalar mobil kampanyaları destekleyici tutum sergilemeye devam ediyorlar. ‘Smile to Pay’ sistemi üzerinden bunu tartışacağız.

OTOMATİK KAHYALAR

Finery’, internet üzerinden alışveriş sırasında meydana gelen sorunları çözücü sistemler geliştirmekte. Aynı zamanda ‘Biscuit’, dört ayaklı dostlarımızın alışveriş yapabilmesini sağlayan bir tanımlama sistemi geliştirdi. Bu örnekler üzerinden baktığınızda, sizce gelecekte alışveriş biçimleri ne yönde değişim geçirecek?

ALIŞVERİŞ SEN ÇOK YAŞA!

Otomatik Ticaret (A-Commerce) sadece bir online trend değil. Kullanıcıların reel dünyada var olan mekanlardan da otomatik satın alım yapmasını sağlayacak projeler söz konusu. Mesela online olarak verdiğiniz bir siparişi, mekana gittiğiniz anda alabileceğiniz Tao Café gibi.

7

Biscuit

Finlandiya çıkışlı evcil hayvan perakendesi ‘Musti Group’, Dünya Hayvanlar Günü’nde ‘dünyanın ilk tasma üzerinden köpek tanımlama’ sistemini lanse etti. RFID (Radio-frequency identification) teknolojisi ile oluşturulan tasma ile mağazaya giriş yaptığınızda tarayıcılar, gelen müşterisini tanıyor ve mağaza çalışanları, kullanıcı köpeğe dair mama bilgilerini, doğum gününü ve tercih ettiği ödüllerin bilgisini çıkartabiliyor. Bu sayede mağaza çalışanları ve kullanıcılar, kullanıcı bilgilerine sahip olduklarından dolayı zaman kazanıyor ve satın alım kolaylaşıyor.

8

KFC

Eylül 2017’de Çin çıkışlı ‘KRPO’, kullanıcıların yüz tanıma sistemi ile ödeme yapabilecekleri bir sistem geliştirdi. ‘Smile to Pay’ sistemi, bir KFC restoranında kuruldu; sistem Alibaba geliştiriciliği ile Alipay ile çalışıyor. Hizmet üç boyutlu kamera ile canlı video kaydı alıyor ve kullanıcının, bir başkası olmadığına emin olmak için sadece o andaki veriyi kullanıyor. Bu sistem sayesinde yüz tanımlanıyor ve ödeme gerçekleşiyor.

9

FINERY

‘Finery’, 2017 Kasım’da lanse edilen, gardırobunuzu ve alışverişlerinizi tek bir dijital platform üzerinde organize etmenize yarayan ücretsiz bir hizmet. Birleşik Devletler çıkışlı şirket, kullanıcıların kıyafet alışverişlerinden elde ettikleri fişler üzerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda, dolabınıza otomatik bir biçimde tasarımcı, renk ve stile göre eklemeler yapıp, sisteme girişini sağlıyor. Hizmet aynı zamanda, farklı internet siteleri üzerinden oluşturulan satın alma listelerini de bir araya getiriyor. Ayrıca kullanıcılar, siteler üzerinden gerçekleşen kampanyalar, fiyat değişiklikleri ve iade tarihleri hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Uygulamanın bildirim sistemi ile birlikte kullanıcılar, satın aldıkları ürünler üzerinden 209.000 dolarlık tasarruf elde ettiler.

11

TAOBAO, HYPERCITY & WOW BAO

Amazon’un kasiyersiz mağazaları henüz halka açılmamışken, Temmuz 2017’de Çin tabanlı e-perakende devi Taobao, Tao Café’yi tanıttı. Kullanıcılar telefonlarını mağaza girişindeki kapıda taratıp, siparişlerini bir sonraki kapıdan elde edebiliyolar. Ödeme internet üzerinden gerçekleşmekte.

Hindistan tabanlı süpermarket zinciri HyperCity, aynı yılın ekim ayında kasiyersiz projesi olan Hyderabad’ı sundu.

Kasım’da Birleşik Devletler tabanlı ‘Wow Bao’, ‘Etsa’ şirketiyle anlaşma sağlayarak restoranlarında, müşterilerin iPad’leri ile sipariş verebileceği bir teknoloji üzerinde anlaşma yaptı. Teknoloji otomatik bir sistemle, siparişlerin led destekli kanallardan alınmasını sağlamayı amaçlıyor.

12

WASTELESS

Nisan 2017’de geliştirilen bir platform olan ‘Wasteless’, son tüketim tarihi yaklaşan ürünlerin fiyatlarını düşürmeye yarayan bir sisteme sahip. Projenin amacı Birleşik Devletler’de gerçekleşen 57 milyar dolarlık gıda atığının önüne geçmek. Ayrıca envanter bilgilerini de paylaşmakta ve bu sayede mağaza yönetimine bilgilendirme yapılabilmekte. Sistem RFID (radio frequency identification) kullanmakta ve bu sayede dinamik fiyat aralıkları arz, talep, lokasyon ve tatil günlerine göre değişebiliyor.

13

WE-SWAP

Eylül 2017’de Birleşik Krallık çıkışlı seyahat topluluğu WeSwap, yapay zeka destekli, kullanıcıların seyahat masraflarını simüle eden bir uygulama duyurdu. Hizmet önceden belirlenmiş bir bölgede ne kadar harcama yapılabileceğine dair, uygulamanın diğer kullanıcıları tarafından elde edilmiş diğer bilgilerle karşılaştırma yaparak, masraf tablosu oluşturabiliyor. Konaklama ve yiyecek olarak iki ana kategoride bilgi sunuyor. Yapay zeka, kullanıcı sayısı arttıkça, kullanıcılara daha spesifik özellikler hakkında bilgi vermek üzere geliştirildi.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>