Geçmişten Günümüze: Yapay Zeka

November 21st, 2017 Genel

Bilgisayar teknolojisi 1760’larda düşünülmeye başlanmış, 1900’lerde ise bu düşünceler materyal hale dönüşmeye başlamıştır. 2.Dünya savaşı sırasında 1943’te Almanlar tarafından kullanılan “Enigma” adlı şifreleme makinası ilk algoritmik kriptolama denemesiydi.  Enigma makinesinin kodunu çözen ve 2. Dünya Savaşının 2 sene daha kısa sürmesini sağlayarak Müttefiklerin savaşı kazanmasını sağlan ise Alan Turing’den başkası değildi.

Alan Turing

İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog Alan Mathison Turing bilgisayar biliminin kurucusu sayılır ve Turing Testi’nin mimarıdır. Test bir yapay zeka ve insanın karşılıklı olarak sesli ya da yazışarak konuşması sonucunda kişinin karşısındakinin insan olup olmadığını belirtmesi ile değerlendirilir. Eğer kişi yapay zekanın insan olduğuna ikna olursa Turing testi başarılı olarak nitelendirilir, aksi durumda konuşulanın bir robot olduğunu anlaşılırsa testin başarısız olduğu varsayılır. 2014’te Eugene Goostmen isminde bir yapay zeka kendisinin 13 yaşında bir çocuk olduğuna karşısındaki insanı inandırarak Turing Testi’ni geçen ilk yapay zeka olmuştur.

Elon Musk kesinlikle başarılı bir girişimci ve kimilerine göre bir dahi. İnternet üzerinden para alışverişine olanak sağlayan PayPal ile girişim hayatına adım atan Elon Musk daha sonra aldığı cesur kararlar ile Tesla şirketine ortak olur ve kendi uzay araştırma şirketi SpaceX’i kurar. Nasadan bağımsız olarak yaptığı uzay araştırmaları ile de adını çokça duyurmuştur. Son zamanlarda yapmış olduğu Mars’a yerleşim projesi ile herkesin dikkatini üzerine topladı.  Mark Zuckerberg hepinizin bildiği gibi Facebook’un kurucusu. Genç yaşta ulaştığı başarısı gözardı edilemeyecek olan Mark ve Elon geçtiğimiz günlerde yapay zeka ile ilgili tartışma yaşamışlardı. Yapay zekanın insanlık için kötü sonuçlara yol açabileceğini, kendi kendine düşünebilen bir yapının insan gücü ile kolayca kontrol edilemeyeceğini ve bunun ileride ciddi sorunlara yol açabileceğini düşünen Elon Musk’a Mark Zuckerberg’in cevabı ise böyle bir düşüncenin son derece karamsar bir bakış olduğunu ve bu şekilde gelişmemizin mümkün olamayacağını ve yeniliklere kapalı kalacağımızı belirtti.

Mark vs. Musk

Elon Musk ile benzer düşüncelere sahip bilim adamı ve fizikçi Stephan Hawking kalabalık olan Dünya nüfusunun yapay zekaya sahip robotların katılımı ile yaşamsal anlamda zorluklar çekeceğini düşünüyor. Hawking, küresel ısınma, aşırı nüfus gibi sebeplerle Dünya’nın sonunun çokta uzakta olmadığını kendimize yaşayacak alternatif bir gezegen bulmamızı söylüyor.

asdfgghjklş

Microsoft’un geliştiricileri arasında bulunduğu yapay zeka konuşma botu Shibuya Mirai, ilk vatandaşlık alan robot olarak tarihe geçmiş oldu. Sophia isimli yapay zekaya sahip robot ise son dönemdeki en etkileyeci olanlardan birisi. İnsan mimiklerine kadar kullanabilen bu robot hem robotik/yapay zeka teknolojileri açısından heyecan verici hem de biraz korkutucu.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>