Trend Dosyası: Yıkma Taktikleri

November 9th, 2017 Trendler, Yaratıcı İşler
nesletterstuff2

Örnekler İle Trend Evrimi

resim 1

Maturalizm

İspanyol giyim markası Desigual Temmuz ve Haziran 2010’da Madrid ve Barcelona kentlerinde alışılagelmişin dışında bir davranış sergileyerek dükkanlarına yarı çıplak müşterileri kabul etti. Çıplaklıklarının karşılığı olarak müşteriler kendi seçtikleri iki parça hediye kıyafet ile ödüllendirildi.

resim 2

Aydınlanmış Markalar

Aralık 2014’te Autodesk kendi yazılım ve servislerini öğrencilere, öğretmenlere ve öğretim kurumlarına ücretsiz hale getirdi. Bu karar 188 farklı ülkede 680 milyon öğrencinin profesyonel tasarım programına erişmesine, ABD Başkanı Barack Obama’nın ConnectED Girişimi’ne büyük katkıda bulundu.

resim 3

Yıkma Taktikleri

Kopenhag’da 2016 yılında ortaya çıkan Dear Leader belirgin politik hedefi olan bir gözlük markası. Hedef: Kim Jong-Un’u devir! Her satılan gözlük Kuzey Kore’ye karşı aktif olarak dikta yönetimini devirmeye çalışan organizasyonlara finansal destek sağlıyor.

2017’de hâlâ “Marka/müşteri ilişkisi” hakkında konuşmalar duyduğunuzda sizi afakanlar basıyor mu? Ancak gerçek şu ki; insanlar, esprili, ilginç ve önemli şeyler söyleyecek olan herkese yanıt verecek durumda. Markalar da buna dahil! Tabi eğer, sizi 2017’nin hipnoz tetikleyen kültürel kaynaşmasından kafayı kaldırıp duyabilirlerse. O zaman markaların yapabileceği tek birşey var: kendinize bir düşman seçip saldırıya geçin! Tehlikeli mi görünüyor? Devamını okuyun…

Neden Şimdi?

 

Beyaz Gürültü

Son zamanlarda gürültüyü kesmek ne kadar zor? Anlık bir bakış ile ABD’deki ortalama bir yetişkin kullanıcı gününün 10 saat 39 dakikasını medya tüketerek geçiriyor (Nielsen, 2016). 2017’de tüketicilerin basit Twitter şakalarından kaçınan markaları arıyor olması pek de sıradışı görünmüyor. O zaman kendinizi nasıl gösterebilirsiniz? Neye karşı olduğunuzu şiddetli şekilde bağırın!

Yeni, Yeni Normal

Dünyadaki pazarların birçoğunda daha çok tolearns, çeşitlilik ve sosyal karmaşıklığa doğru kayma devam etmekte. Buna karşın bazı markalar özü itibariyle hala tutucu olup insanları rencide etmemek amacıyla da dillerini yumuşatma çabası içinde. Bu ortamda tüketiciler, herhangi bir markanın seçmiş olduğu bir düşmana karşı “canın cehenneme” tavrı ile kendini tanımlayacak cesareti olduğunu gördüğünde, bu markaları farkedecek ve benimseyecektir.

Hisler ile Tekrar

Hisler ile tekrar biraz daha kaygısız bir kampanya trendi ve otantik markalar/anlamlı tüketim ile tüketici çekmeyi sağlamakta. Evet birşeye karşı olduğunuzu bağırmak, tüketicilere bunu hissettirmek bir amaç uğruna var olduğunuzu ve bu amaca tutkuyla bağlı olduğunuzu gösterir; ancak karşıtlık haricindeki hisleri de pozitif tepki için kullanabilirsiniz. En basitinden sevgi ile yapılmış bir ürünü tüketicilere hatırlatmak. Hislere dokunmak bu nedenle son derece kritik!

Ne Yapmalı

 

Aynadaki Adam

“Yıkma Taktikleri”ni etkili olarak kullanmak doğru kötü adamı seçmekten geçiyor. Bu süreç ise aynaya bakmak ile başlıyor. Ekibinizi toplayıp şu soruları sorun: Bizim bir makra olarak özümüz ne? Biz neyi temsil ediyoruz? Bizim farkımız ne? Eğer bu soruları cevaplayabiliyorsanız, doğru rakip (halk figürü, kollektif, başka bir marka, vs.) çok daha net olacaktır.

Rakip Yıkma

Rakibinizin kötü adam olması kabul edilebilirdir. Ama dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Öncelikle saldırı noktanızı dikkatlice belirleyin. Bir rakibi yerden yere vurduğunuzda tüketicilere siza özel yapan şeyin ne olduğunu anlatıyorsunuz (ürün kalitesi, etik, vs.). Bu özelliklerin sağlam temellere dayanması oldukça önemli! İkincisi oyunbaz/eğlenceli olun. Yıkıcı bir marka olmaya çalışıyorsunuz, kendini beğenmiş bir pislik değil!

Anlamlı Yıkıcılık

Yıkıcılığı bir seviye yukarı çıkarmak mı istiyorsunuz? Gerçekten kötü olan birini devrime amacı güden bir marka kurmaya ne dersiniz? Eğer bunu başarabilirseniz bu trendin köklerine kadar inmiş inmiş olacaksınız. Bunun örneğini İsveç’li gözlük markası Dear Leader’da görmemiz mümkün. Satirik yıkım taktiğini derin bir amaç ile birleştirmiş olan marka Kuzey Kore Diktatörü Kim Jong-un’u devirmeyi amaçlıyor!

Örnekler

resim 4

Samsonite

Samsonite, İspanya’nın Palma havaalanında ücretsiz bavul paketleme servisi sundu. İnsanlar bavullarının üzerinde büyükçene bir “Keşke bir Samsonite’ım olsaydı” yazısı konması koşuluyla bavullarını ücretsiz olarak paketlettirme fırsatı yakaladı. Sadece 1 gün süren kampanyada 1200’den fazla bavul paketlendi ve bu bavullar dünya üzerinde 120 farklı ülkeye seyahatlerde kullanıldı.

resim 5

Craft Brew & Co

Kennedy Town outletlerinin açılışını kutlamak amacıyla Hong Kong merkezli bira işletmesi Craft Brew & Co müşterilerine ücretsiz bira sundu. Ziyaretçilerden ücretsiz bira içmek için bir tane “endüstriyel bira” şişe veya tenekesi getirmeleri istendi. Açılış akşamında getirilen şişe ve tenekeler oyunlarla beraber parçalandı. Oyunların ödülü olarak ise 500 HKD değerinde hediye çekleri ve Craft Brew & Co tişörtleri ile grup bira tatma tecrübeleri hediye edildi.

resim 6

Go-Jek

Endonezya merkezli, on-demand motorsiklet taksi servisi Go-Jek rakip markası Uber’in sürücülerini elde etmek amacıyla bir kampanya düzenledi. The Back to Red and White kampanyası (kırmızı ve beyaz Endonezya bayrağının renkleri) Go-Jek kurucusu Naidem Makarim’in bir video yapması ile başladı. Sürücülerin vatanseverlik duygularına hitap eden videoda sürücülerin Go-Jek’e kaydolup “Jakarata sokaklarının kahramanları” olmaları söylendi. Sürücüler aynı zamanda 11 USD’lik bir kayıt bonusuna sahip oldu.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>