Yaratıcı İşler; Dünümüzdeki Gelecek Projeleri

May 18th, 2018 Yaratıcı İşler
1

Status testi

Ocak 2016’da Adidas, okyanusları koruma kampanyası dahilinde Parley ortaklığında, geri dönüşümden elde edilmiş malzemeleri kullanarak ürettikleri sınırlı üretim ayakkabıları tanıttı. New York’ta kar amacı gütmeyecek şekilde gerçekleşen kampanyada 50 çift ayakkabı, kullanıcıların Instagram’da tek kullanımlık plastik ürünler kullanmadıklarını kanıtladıkları takdirde alabilmelerini sağlayacak bir kurguda gerçekleşti. Ayakkabılar Maldivler’den elde edilen atık plastiklerden yapılma.

Link: http://www.parley.tv/updates/parleyaircontest

2

Sanal Gerçekleşme

Şubat 2016’da Samsung, ‘Korkusuz Ol’ kampanyasıyla sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak 27 kişinin fobilerini yenmesine yardımcı oldu. Katılımcılar dört hafta boyunca yükseklik korkularını veya topluluk önünde konuşma fobilerini yenebilmek adına katıldıkları programda, gerçek dünyada fobileriyle karşılaşana kadar pratik yapma fırsatı buldu.

Link: https://www.facebook.com/SamsungGulf/videos/826614837464253

3

Gerçek Sen

Haziran 2016’da Avustralya’da başarıyla kitle fonu oluşturarak geliştirilen Nura kulaklıkları, bireysel işitim hassasiyetinize göre ayarlamalar yapabileceğiniz bir sisteme sahip. Her bir kullanıcının yüksek, orta ve düşük ses tonlarını nasıl duyduğuna göre ayarlamaları da yapabilmekte. Bununla beraber hazırlanmış ayarlara göre her yeni ses girdisini, kullanıcı profiline göre kendisi ayarlıyor. Kulaklıklar 399 Dolar’dan satışa sunulmuştu.

Link: https://www.kickstarter.com/projects/nura/nura-headphones-that-learn-and-adapt-to-your-uniqu

5

Tek Kişilik Parti

Nisan 2016 Şangay’da açılan sanal kremasyon ve yeniden doğum simülasyonu ziyaretçilere, ölüm ve sonrasının nasıl gerçekleşebileceğinin deneyimini yaşatıyor. Ziyaretçilere ölüm-kalım soruları soruluyor; örneğin ‘Bir başkası için kendi hayatını verir miydiniz?’ veya ‘Öldükten sonra yakılmak ister miydiniz?’ gibi.  Sonrasında dairesel bir tüpün içinden geçip yeniden doğuyorlar. Bu tecrübe yaklaşık iki saat sürüyor ve 68 Dolar’a mal oluyor.

Link: http://www.xinglai.org/

6

Canlı Yayın Tutsakları    

Mayıs 2016’da Cinemax Birleşik Devletler’de interaktif gerilim/korku türünde bir yayın gerçekleştirdi; Outcast. İnternet aracılığı ile de erişilebilen yayında, webcam üzerinden göz hareketlerini kontrol eden bir teknolojiyle çalışmakta. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar yayının gidişatını kontrol edebilmekte. Kullanıcıların gözlerini kapalı tutması tavsiye ediliyor ve tüm yayını sesli anlatım ile tecrübe edebilmeniz için onaylı rızanız gerekmekte.

7

Gezen İçerik

Mart 2016’da Kosta Rika tabanlı köpek kurtarma organizasyonu ‘Territorio de Zaguates’ ve yardım kuruluşu ‘ABAA Animal Association’, #LeyDeMierda hashtagi ile hayvan zulmüne karşı dikkat çekmek amaçlı bir kampanya başlattı. Organizasyonlar, yasalaşmasını istedikleri hayvan hakları maddelerini hayvan atıklarının toplandığı poşetlerin üzerine bastı ve parklarda dağıttı. Poşetleri kullanan insanlar poşetlerin üzerindeki hayvan haklarıyla ilgili olan maddeleri sosyal medyada paylaştı. Cevaben, hükümet hayvan hakları yasasını onayladı.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>