Youtube Boykotu: Markanız %100 Güvende mi?

November 30th, 2017 Haberler

2017, dijital reklam kampanyaları yürüten markalar ve kampanyaları yürüten ajanslar için son derece yorucu bir sene oldu. Bu yorgunluğun sebebi ise neredeyse gelmiş geçmiş her markanın klasikleşmiş kaygısından kaynaklanmakta:

Markamız %100 güvende mi?

Tüketicilerle olan etkileşimlerinde son derece dikkatli olan markalar, internetin uçsuz bucaksız denizinde kendi korunaklı adalarından ayrılma derdindeyken; aynı zamanda %100 güvenli bir ortamda olmanın garantisini bekliyor.

Peki her saniyede yüzbinlerce kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriğin yüklendiği bir platformda %100 güven ne kadar mümkün?

s3-news-tmp-114803-2017.04.05_tim-kilroy_scale-vs-brand-safety_1920x1080--2x1--940

Konunun başlangıcına gidecek olursak internet reklamlarında, spesifik olarak Youtube çevresinde olan tartışma 2017 Nisan ayında başladı. Tartışmayı alevlendiren olay ise Youtube’da ekstremist ve nefret propogandası yapan videoların önünde reklamların çıkması.

Bu olay üzerine Verzion ve Walmart gibi son derece yüksek dijital reklam bütçesi olan markalar Youtube yayınlarını durdurmuştu. Google’ın gerekli önlemleri alması ve daha güvenli bir ortam yaratmak için sürekli devam ettirdiği çalışmalar sayesinde durum bir nebze atlatılmıştı.

Ancak son günlerde ikinci bir “rahatsızlık verici durum” gündeme geldi. Problem, içinde çocukların olduğu videoların cinsel içerikli yorumların hedefi olması.

Duruma tepki olarak Youtube, platformundan yüzlerce hesabı ve 150,000 civarında videoyu kaldırdı; bununla beraber cinsel içerikli yorumların hedefi olan 650,000 videoyu da yorumlara kapadı.

Bu hızlı aksiyonun, Adidas ve Deutsche Bank gibi markaların olayın farkedilmesi ile Youtube yayınlarını derhal durdurmalarından kaynaklandığı iddia edildi.

Peki bu tatsız durumların önüne geçilmesi için neler yapılabilir?

Sorun tamamiyle Google taraflı gibi gözükse de aslında iki tarafın da yapması gereken aksiyonlar mevcut.

Marka Olarak Ne Yapmalısınız, Google Markanızı Güvende Tutmak İçin Neler Yapıyor?

Öncelikle netleştirmemiz gereken bir konu var; %100 güvenli şekilde dijital kampanya yürütmek günümüz internetinin uçsuz bucaksızlığında neredeyse imkansız. Ancak hem Google tarafındaki sürekli iyileştirmeler ile hem de markanın dikkatli yaklaşımıyla bu güveni %98 civarına çıkarmak da mümkün.

Google, içerik ve kategori kısımlarında gerek botlar gerek ise işgücü kullanımıyla sürekli olarak eleme ve marka güvenliği üstüne çalışmalar yürütmekte.

Google’ın bu noktada yapması gerekenler: botların geliştirilmesini ve testlerini önceliklendirmek ve “içerik polisleri”nin sayısını arttırmak.

Ancak botlar da insanlar da hata yapabiliyor ve uygunsuz içeriklerde reklam görüntülenmeleri sözkonusu olabiliyor.

Marka güvenliği açısından,  sizin burda yapabileceğiniz çok kritik ve hayat kurtarıcı bir aksiyon var.

Aslında uygunsuz içerikler içerisinde reklam çıkmasının bir sebebi de ucuz maliyet ile maksimum derecede kişiye ulaşma isteği.

bot660_071216102615

Tespit ve Önerilerimiz

Google platformu vahşet içeren veya müstehcen içeriği nasıl ayıklıyor?

Şu anda beta sürümünde olan ve sadece Youtube için kullanılan botlar videoların kare kare analizlerini yapıyor ve içeriğin tehlikeli olup olmadığına karar veriyor. Bu kararı ise videolardaki renkleri analiz ederek gerçekleştiriyor.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse videoların içerisinde aniden artan ve ekranın geniş kısmını kaplayan ten rengini botlar müstehcen içerikli olarak bayraklayıp önlerinde reklam gösterilmesini engelleyebiliyor.

Ancak botlar daha beta aşamasında oluğu için müstehcen olmayan içerikleri de bazen engelleyebiliyor. Bu bağlamda içerik yaratıcılarının manuel inceleme talebi sonucunda videolar tekrardan reklamlara açık hale gelebiliyor.

Bu noktada içerik üretirken biraz dikkatli olmak son derece faydalı olacaktır. Kreatifleri ise Google tarafı manuel olarak incelediği için kaygılı olmanıza gerek yok.

Eğer kampanya KPI’larınızı görüntülenme üzerinden değil de, performans ve ROI modellemeleriyle çaprazlar iseniz Google’ın da çalışmalarının desteği ile zaten markanızı istenmeyen içeriklerden ciddi derecede uzak tutmuş olacaksınız.

Youtube şu anda dünya üzerindeki en büyük video platformu ve her gün eklenen içeriklerle de büyümeye devam ediyor. İnanılmaz bir erişim potansiyeline ve marka ile etkileşim platformuna sahip; ancak Google marka güvenliği konusuna kesin, isabetli ve kalıcı bir çözüm getirene kadar maalesef %100 güvende olmanız pek de mümkün gözükmüyor.

 

 

Kaynaklar:

The Guardian, The Times, Cnet

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>